20(34)/2016


Drodzy Czytelnicy Paradiso!

Kościół księży filipinów przy ul. Grzybowskiej 22 w Radomiu imponuje swoją architekturą. Przez specjalistyczne pisma zaliczany jest do pierwszej dziesiątki nowoczesnych, najbardziej oryginalnych, ciekawych i pięknych kościołów w Polsce. Wnętrze zachęca do modlitwy i skupienia, czego doświadczamy podczas adoracji w każdy piątek i po nabożeństwach w miesiącach maju, czerwcu i październiku. W każdą środę po Mszy świętej wieczornej przed obrazem Matki Bożej Królowej Świata śpiewamy po łacinie antyfonę:

Maria Regina Mundi,
Maria Mater Eclesiae,
Tibi Assumus, Tui Memores,
Vigilamus, Vigilamus!
Maryjo Królowo Świata,
Maryjo Matko Kościoła,
Jesteśmy z Tobą, pamiętamy o Tobie,
Czuwamy, czuwamy!

Tak czcimy Maryję Królową Świata, której kościół jest dedykowany. Jest Ona Patronką naszego terenu apostolskiego, nie tylko w granicach wyznaczonych przez terytorium parafialne. Uroczystość patronalna kościoła przypada na 22 sierpnia i jest dniem szczególnym, w którym możemy uzyskać wiele łask od Boga przez Jej pośrednictwo – dar odpustu zupełnego. Sama piękna budowla nie miałaby jednak tak wielkiej wartości, gdyby nie wierni, którzy z trudem ją wznosili i nadal troszczą się, by świątynia była żywa, piękna materialnie i duchowo.

Głównym tytułem, na którym opiera się królewska godność Maryi, jest niewątpliwie Jej Boskie Macierzyństwo. Za św. Filipem Neri powtarzamy, że jeżeli spodobało się Bogu dać nam Syna przez Maryję, to czyż nie będzie się podobać Bogu, jak będziemy upraszać łaski u Syna właśnie przez Maryję. Przy naszym obrazie w kościele są postaci świętych Filipa Neri i Jana Pawła II. Tak wiele osób podchodzi do ich relikwii, by upraszać łaski. Bez lęku stańmy przy nich przed Królową Świata, aby przez jej wstawiennictwo powierzać siebie Jedynemu Odkupicielowi człowieka.

ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:

ks. Mirosław Prasek COr
— Słowo wstępne

s. Elżbieta Dąbrowska fmm
— Droga w Drodze

Z leksykonu malucha…

ks. Mirosław Prasek COr
— Matka Boża Królowa Świata

ks. Michał Krawczyk
— Studzianna. Sanktuarium Świętej Rodziny

s. Rose Tcheza fmm
— Demokratyczna Republika Konga

ks. Michał Krawczyk
— Cyryl Jerozolimski

Maja Janczykowska-Kuna
— Gdzie twój dom? Podróż sentymentalna imigranta

Anna Rudny
— Zielnik Matki Bożej

Krzysztof Szwarc
— Kardynał

Wojciech Sałek
— Ben Hur, czyli nowa odsłona wielkiego kinowego hitu

Małgorzata Ziewiecka
— Zgubne skutki deformacji ciała

Vox populi!
— Piękno młodego Kościoła