6-7(20-21)/2015

Drodzy Czytelnicy Paradiso!

Trwamy w świętowaniu roku jubileuszowego 500-lecia urodzin naszego Patrona. W naszej gazecie cyklicznie umieszczaliśmy modlitwy do św. Filipa Neri w ramach nowenny na czas jubileuszu. Podczas wizyty duszpasterskiej w okresie bożonarodzeniowym w każdym domu zostawialiśmy ulotkę informacyjną wraz z litanią do Świętego. Przyjęliśmy jego relikwie, peregrynujące po wszystkich domach oratoriów, w pięknym relikwiarzu wykonanym w Sewilli specjalnie na tę okoliczność. Odbyliśmy, na wzór rzymski, pielgrzymkę do siedmiu kościołów i maraton rodzinny do oratoryjnego sanktuarium w Studziannie. W maju i czerwcu w naszym kościele mogliśmy mieć sposobność wydłużonego wystawienia Najświętszego Sakramentu. Powrócimy do tej praktyki w październiku, gdyż umiłowanie różańca i nabożeństwo do Matki Bożej jest kolejnym rysem duchowości Filipa.

14 czerwca miały miejsce główne uroczystości jubileuszowe naszego oratoryjnego środowiska, a przewodniczył im metropolita częstochowski. Gościliśmy również zespół Oratorium, który przez czterdzieści lat wytrwale inspirował się duchowością Patrona w ewangelizacji przez muzykę. Czekają nas jeszcze rekolekcje adwentowe i wielkopostne, które będą prowadzić oratorianie.

W naszym miesięczniku znajdziecie list papieża Franciszka napisany z okazji jubileuszu. Niech będzie on inspiracją do włączenia się w „kościelną rzeczywistość charakteryzującą się intensywnym i radosnym życiem duchowym”.

Rok jubileuszowy to dla nas wielki dar i zadanie, abyśmy dojrzewali do człowieczeństwa, idąc do Boga za przykładem św. Filipa, który troszczył się o swoich już na ziemi i nie przestaje wstawiać się za nami teraz, gdy jest w niebie. Kierunek niebo! Wolę niebo! Paradiso!

ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:

ks. Mirosław Prasek COr
— Słowo wstępne

List Papieża Franciszka
na 500-lecie urodzin św. Filipa Neri

Modlitwa o radość w życiu

s. Iwona Jarosz fmm
— Kwity Maryi

s. Teresa Kuzimska fmm
— Tajwan

Małgorzata Ziewiecka
— Błogosławieństwo ma moc

Karolina Włodarczyk
— Hopeless = must read

Wojciech Sałek
— Jurassic World, czyli nie karmić zwierząt

Maja Janczykowska-Kuna
— Wakacje z przymrużeniem oka

Vox populi!
— 22 czerwca 1941 r.
— Przygody Mustafy Dzielnego

Z leksykonu malucha…