1-2(15-16)/2015

Drodzy Czytelnicy Paradiso!

W roku duszpasterskim pod hasłem „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”, które szczególnie wybrzmiało w Środę Popielcową, będziemy realizować ten szczególny czas Wielkiego Postu. Ojciec Święty Franciszek zachęca nas, abyśmy umocnili serca. Zatem światło Ewangelii niech dotrze do zakątków naszej duszy i przeniknie ją, by dalej iść i realizować własne powołanie. Musimy tak wzmocnić się, by wybierać sumieniem oświeconym wiarą w Jezusa. Mocno odpierać iluzje zła, które podpowiadają, iż człowiek jest w stanie sam doprowadzić się do szczęścia i zapewnić je sobie na zawsze. Konieczna jest w tym łaska Chrystusa, dzięki któremu jesteśmy już odkupieni. W tym cała sztuka, by nie zmarnować ofiarowanego nam daru i dojść do zbawienia. Wyrwać się z wąwozu obojętności i oderwać się od szklanego ekranu, z którego coraz trudniej czegoś się dowiedzieć. Warto przypomnieć sobie podstawowe i ciche uczynki postne. Są one zadziwiająco proste, a jakże mocne i owocne, gdy realizowane są z miłości do Boga i drugiego człowieka.

Dzielimy radość z całym Kościołem radomskim święceniami księdza biskupa Piotra Turzyńskiego. Wezwany, aby mieć „udział z Tym, który obmył nogi Piotrowi”, będzie realizował Jego misję i podtrzymywał wiarę przez głoszenie słowa i świadectwo umiłowania przez Pana. Proszę, wspierajmy go modlitwą i dołączmy w jego intencji któreś z wielkopostnych wyrzeczeń. Jedną z najczęstszych posług biskupa jest udzielanie darów Ducha Świętego przez sprawowanie sakramentu bierzmowania. Prosimy zatem Ducha Pocieszyciela, by oświecał i umacniał biskupa Piotra w całym jego pasterskim posługiwaniu.

W imieniu zespołu redakcyjnego Paradiso! życzę wszystkim Czytelnikom owocnego czasu wzrastania w wierze i wytrwałego szukania kluczy do tajemnicy obcowania z Bogiem.

ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:

Nowenna do św. Filipa Neri

ks. Mirosław Prasek COr
— Słowo wstępne

ks. Piotr Woszczyk COr
— Wielki Post – pokuta przeplatana miłością

— Post jest dobry dla ludzi.
Rozmowa z o. Leonem Knabitem

— Być z ludźmi.
Wywiad z ks. Piotrem Turzyńskim

s. Karolina Krakowska fmm
— Pierwszy święty Sri Lanki.
Kanonizacja bł. Józefa Vaza COr

s. Irena Olszak, s. Ałła Dembrowska
— Ukraina w dwóch odsłonach

Magdalena Wojtkiewicz
— Katolik z tarczą

Sylwia Kotowska-Kieruzel
— Ewaluacja zewnętrzna w KLO

— Olimipijczycy Katolickiego Gimnazjum

Krzysztof Szwarc
— Anzelm Grün – „Post”

Maja Janczykowska-Kuna
— Cena grzechu

Wojciech Sałek
— Oskar po polsku

Z leksykonu malucha…