4(6)/2014

Drodzy Czytelnicy Paradiso!

Doświadczyliśmy Uroczystości Zmartwychwstania Jezusa, które jest umotywowaniem wszelkich wysiłków. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, nic nie miałoby sensu i wszelki trud byłby daremny. Papież Franciszek wzywa nas, abyśmy to odkryli i tym żyli. Nie ma świadków faktu zmartwychwstania, ale są świadkowie Zmartwychwstałego. Wierzymy: „I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo”. Świadectwa zawarte w Piśmie świętym przynoszą nam entuzjazm i nadzieję. Trzeba nam nieustannie odwoływać się do tego, aby nie utracić sił. Zmartwychwstanie Jezusa nie należy do przeszłości, ono przyniosło żywotną siłę, która przeniknęła świat. Przez chrzest jesteśmy zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. To jest nasza nadzieja, że jeśli z Nim umieramy, z Nim żyć będziemy i zmartwychwstaniemy. On zmartwychwstał jako pierwszy swoją mocą, my zmartwychwstaniemy Jego mocą.

Święty Filip nie własną, lecz mocą Jezusa przywraca do życia chłopca – księcia Paolo Massimo. I wskrzeszony umiera. Łazarz wskrzeszony przez Jezusa też umarł. Tak samo córka Jaira i młodzieniec z Nain. Bo to nie wskrzeszenie lecz zmartwychwstanie jest ostatecznym przeznaczeniem człowieka.

Prawdziwie tego dokonuje miłosierna miłość Boga. Te święta życia wprowadziły nas do spojrzenia głębiej i doświadczenia, jak Bóg działa i dziś. Bo czymże jest kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II jak nie świadectwem, że Bóg działa tu i teraz przez swoich świadków? To przez nich Pan daje nam znak spoza progu nadziei poprzez liczne cuda. Jednocześnie wzywa do świętości! Tak! Nie lękajcie się być świętymi!

Życzę Wam, aby te wydarzenia przyniosły duchowe odrodzenie i pogłębienia wiary w tym wielkanocnym czasie. Niech Zwycięzca śmierci, grzechu i szatana Wam błogosławi, utwierdza w miłości, umacnia w nadziei i podtrzymuje radość w codzienności życia.

ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:

ks. Mirosław Prasek COr
— Wskrzeszenie księcia Paolo Massimo

ks. Mirosław Prasek COr
— Słowo wstępne

ks. Piotr Woszczyk COr
— Oktawa wielkanocna

s. Magdalena Zawadzka fmm
— „A z tej śmierci życie tryska…”

Gdzie spotkać dziś Zmartwychwstałego?

s. Cecylia Tran Nu Tuyet Tram fmm
— Wielkanoc po wietnamsku

„Ufam, że to był wiatr Ducha Świętego”

Danuta Medyńska
— Niezapomniane przeżycie

ks. Karol Warchoł COr
— Niech zstąpi Duch Twój…

Wojceich Sałek
— Filmy o Papieżu

Krzysztof Szwarc
— Po prostu Święty

Magdalena Wojtkiewicz
— Z dzieckiem śladami Świętego

Z leksykonu malucha