12(14)/2014

Drodzy Czytelnicy Paradiso!

Minął adwent i następuje okres Bożego Narodzenia. Ten czas wypełniony był nie tylko oczekiwaniem na Święta Narodzenia Pańskiego, ale także rozważaniem o powtórnym przyjściu Jezusa. Każdy adwent jest naszym osobistym przygotowaniem na spotkanie z Panem. Może nie zawsze sobie to uświadamiamy, gdyż przygniatająca jest oferta komercjalizacji świąt. Nim ledwo zgasły lampki na grobach, zaraz pojawiły się w otaczającej nas przestrzeni lampiony i ozdoby świąteczne. Kościół jednak niestrudzenie mówi o lampionach roratnich, oczekiwaniu i przygotowaniu na spotkanie z Chrystusem. Historycznie narodzenie Zbawiciela dokonało się raz i niepowtarzalnie. Wszedł On w codzienną historię człowieka. Tę pamiątkę celebrujemy liturgicznie i rodzinnie. Pamiętamy, by nikt nie pozostawał sam w tym czasie, kiedy Bóg nawiązuje wspólnotę z człowiekiem. Chciejmy, niezależnie od miejsca i sytuacji, odnowić swoje osobiste spotkanie z Jezusem, albo przynajmniej podjąć decyzję gotowości spotkania się z Nim, szukania Go nieustannie każdego dnia tak, jak trzej Mędrcy, by pokłonić się Zbawicielowi. Wtedy odnajdziemy radość, którą może dać tylko Nowonarodzony. Społeczeństwo technologiczne zdołało pomnożyć okazje do przyjemności, lecz nie przychodzi mu łatwo doprowadzić do radości – pisze papież Franciszek.

Ewangelia świętego Łukasza wybrzmiała w każdym domu podczas wieczerzy wigilijnej: Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan (Łk 2,10-11).

Niech Święta Bożego Narodzenia przyniosą Wam, Drodzy Czytelnicy, wielką radość spotkania Jezusa, która pozostanie pośród Was. Niech cały Nowy Rok 2015 będzie czasem serdecznych relacji międzyludzkich i budowaniem więzi z Bogiem do kolejnego adwentu. Z serdecznymi życzeniami dla Was, w imieniu całego zespołu redakcyjnego.

ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:

Nowenna do św. Filipa Neri

ks. Mirosław Prasek COr
— Słowo wstępne

s. Magdalena Zawadzka fmm
— Bohaterowie betlejemskiej nocy

ks. Piotr Woszczyk COr
— Melodyjne Boże Narodzenie

Marcin Kuna
— Językowy obraz Boga w kolędach

Wojciech Sałek
— Jasełka, czyli kto jest kim i dlaczego?

Maja Janczykowska-Kuna
— Przypowieść o szczęściu

Magdalena Wojtkiewicz
— Czekając

Vox populi!
— Tradycje bożonarodzeniowe – w kalejdoskopie

Wojciech Sałek
— Czas na finał, czyli „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”

Z leksykonu malucha…