10-11(12-13)/2014

Drodzy Czytelnicy Paradiso!

Zapowiadane m.in. na naszym facebookowym profilu wydarzenia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej dostarczyły wielu wrażeń duchowych i pokazały, jak wielkie bogactwo niesie bezpośredni kontakt z kulturą. Nazwa tygodnia – Cultura porta fidei (Kultura bramą wiary) – zaprasza szeroki krąg odbiorców do spotkania i refleksji.

Papież Franciszek w katechezie o Kościele powiedział, iż apostołowie otworzyli drzwi wieczernika i poszli dawać świadectwo, a Kościół stał się apostolski i powszechny. Trzeba otworzyć drzwi. Czy to ze strony kultury, by dojść do wiary, czy to ze strony wiary, by dotrzeć do kultury. Nie można zatrzymać się na progu przed drzwiami z jednej strony. Najlepiej jak są one otwierane na jedną i drugą.

Mija rok, odkąd zaczęliśmy wydawać nasze pismo. W tym czasie kształtowaliśmy jego wygląd, format, styl, by jak najlepiej odpowiadał Waszym potrzebom. Bardzo dziękuję zespołowi redakcyjnemu za zaufanie, pracę i wytrwałość!

Serdeczne pozdrowienia kieruję także do wszystkich Odbiorców naszej gazety. To Wy jesteście motywacją do tworzenia kolejnych numerów. Po roku cieszy nas, że stale rośnie zapotrzebowanie na taki sposób kontaktu i dzielenia się wiarą, przypominania i opisu ważnych wydarzeń, formowania postaw, poszerzania wiedzy religijnej, skłaniania do refleksji i umacniania w dobru. Dziękujemy za życzliwość, dobre słowo i wsparcie.

Mamy nadzieję, że nowe wyzwania stojące przed nami będą przyczynkiem do Waszego rozwoju duchowego. Niech nasze pismo będzie drogowskazem na trudnych ścieżkach wiary współczesnego człowieka.

ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:

ks. Mirosław Prasek COr
– Słowo wstępne

ks. Piotr Turzyński
– Między wiarą a kulturą – po stronie Bacha, Dostojewskiego, Tolkiena i Kilara

ks. Adam Maj COr
– Refleksje pedagoga – edukacja szkolna

Maja Janczykowska-Kuna
– Zwyczajni – niezwyczajni

ks. Mirosław Prasek COr
– Modlitwa różańcowa
– Nowenna pompejańska

List Apostolski o Różańcu Świętym

Mirosław Wąsik
– Będzie dobrze

s. Ewa Bijoś fmm
– Ziemia św. Charbela – dwa oblicza Libanu

Maja Janczykowska-Kuna
– W kolejce po cud

ks. Mirosław Prasek COr
– 500-lecie urodzin św. Filipa Neri

Nowenna do św. Filipa Neri

Magdalena Wojtkiewicz
– Jesienny zegar
– Co z tym świętem?

Wojciech Sałek
– Karolina

s. Beata Karwowska fmm
– Z notatnika s. Beaty…

Z leksykonu malucha…